Architektonický skvost

Autor: Kay Buriánek & Vladimir 518

Vladimir 518 budovu Thermalu miluje a považuje jí za jedno z vrcholných děl architektury šedesátých let, stejně, jakou novou vlnu ve filmu, zásadní šedesátkové vlivy ve výtvarném umění, kvalitní literatuře i hudbě.
SDÍLEJ

Ve vtahu k budově hotelu Thermal se toho ve Vladimirově životě prolíná také mnoho. Hotel Thermal byl postaven v letech 19671976 podle návrhu manželů Věry a Vladimíra Machoninových. Komplex budov byl navrhován ve stylu brutalismu a inspirován prací Le Corbusier a i britských architektů. Od počátku se o něm uvažovalo jako o kongresovém hotelu a hlavním ústředí mezinárodního filmového festivalu. Tolik definice. Manželé Machoninovi jsou Vladimirova velmi oblíbená autorská dvojice. Vladimír Machonin je už žel po smrti, ale jeho manželka Věra stále žije. Vladimir 518 měl možnost s ní absolvovat pár zajímavých rozhovorů, což bylo dost zásadní, protože Věra Machoninová je velmi uzavřená a nedůvěřivá žena. I přesto, že se s Vladimirem vídají sporadicky, rozvinul se mezi nimi velmi intenzivní přátelský vztah, kdy je paní Věra schopna mluvit i o věcech, o kterých neví ani její vlastní rodina. Seznámili se prostě a jednoduše tak, že Vladimir, jakožto obdivovatel jejich společné práce si někde našel telefonní číslo a zavolal jí. Bavil se s ní tak neortodoxně a narovinu, že to paní Věru zaujalo a začali spolu komunikovat. Thermal je jedna ze zásadních ikon manželů Machoninových a zároveň kauza, která je typickým příkladem, jak se u nás zachází s předrevoluční architekturou. Jednou se objeví návrhy celý skvost po částech rozprodat, podruhé zase naopak budovu zateplit, kosmické “kubrickovské“ interiéry se nahradily špatnými plastovými devadesátými léty a tak podobně. Je to vlastně jakýsi lakmusový papírek toho, jak současná společnost neumí nakládat s podobně zásadními skvosty naší architektury a hodnotami obecně.

_____

Vladimir 518 jezdí na filmový festival dlouho. Dokonce byl pořadatelským jádrem přizván k některým organizačním aktivitám. Jeho status je nedefinovaný, nicméně se účastní meetingů, podílí se na tvorbě doprovodných programů a je přítomen různým strategickým rozhodnutím. U příležitosti padesátého výročí festivalu v roce 2015 inicioval aktivitu festivalu přihlásit se k Thermalu a deklarovat prvotní spojitost mezi architektonicky vzácnou budovou projektovanou jako festivalový palác a ne jako lázně, a filmovým festivalem samotným. Snažil se vyprovokovat snahu o Thermal bojovat, domluvil dokonce setkání Věry Machoninové s ředitelem festivalu Jiřím Bartoškou a podařilo se jim společně docílit toho, že se destrukční procesy na nějakou dobu skutečně zastavily. Od té doby proběhlo několik dalších výkyvů a budoucnost budovy Thermalu je v současné době opět nejistá. 

SDÍLEJ