Rukama vybudovaný meetingpoint

Autor: Kay Buriánek & Vladimir 518

V období, kdy byl velmi blízko vyklizení squat Ladronka, nabízelo město tehdejším obyvatelům jako náhradní prostor tovární objekt, ve kterém se v současnosti nachází MeetFactory.
SDÍLEJ

Trochu se toho možná lekli, protože to prý bylo divné, velké, mezi kolejemi… A tak řekli ne. Zmíněný prostor dlouho zel prázdnotou a bydleli v něm bezdomovci. Výtvarník David Černý měl první plán realizovat MeetFactory v Holešovicích, kde je dnes Holešovický pivovar. Vladimir 518 se tam tehdy byl také podívat, byl dokonce v první polovině devadesátých let na představení Teatru Novogo Fronta, a vzpomíná na to jako na úžasné místo, které ale žel nevyšlo. Jenže myšlenka na multikulturní prostor byla stále živá, takže se nakonec David Černý spojil s Davidem Kollerem a domluvili se, že se pokusí rozchodit chátrající tovární budovu u kolejí. Vladimir 518 byl přizván ještě před otevřením, někdy v roce 2006, a BiggBoss byl vůbec první, kdo tam kdy udělal nějakou akci. Křtili tam knihu 2666 Praha Odyssey, což byl graffiti sketchbook Vladimira 518, Michala Škapy a Jana Kříbka. Byla to první akce BiggBoss a MeetFactory, a když si Vláďa dnes vzpomene, v jakém stavu v té době celý komplex byl, připadá mu obdivuhodné, že se podařilo dostat ho na úroveň, na které funguje dnes. A hlavně že všichni zainteresovaní vydrželi, protože podobným projektům většinou dojde dech po prvním roce entuziazmu, kdy všichni něco nadšeně natírají, přenášejí, bourají a staví a jsou ochotni tam být i třeba v zimě. MeetFactory se budovala rukama, a přestože se díky kontaktům Černého i Kollera podařilo sehnat třeba topení včetně kotlů jen za odvoz, i tak vyřezání, transport, instalace, svařování a tak dále stály hodně peněz v řádech miliónů. Ovšem kdyby se vše mělo koupit, bavili bychom se o desítkách miliónů. Vladimir 518 se svojí partou rekonstruoval vrchní část budovy a stejně jako v případě ostatních zúčastněných i jejich práce naplňovala heslo D.I.Y., tedy do it yourself – udělej si sám.

Pro Vladimira 518 to bylo jedno z potvrzení, že kastování na různé skupiny ho vlastně vůbec nebaví. Že nějaká úzká skupina lidí pojme pocit, že jen ona dělá něco správně a dokáže s tím ideologicky otravovat zbytek. A že lidé, které známe z médií jako celebrity, mohou být také normální a „real“. Davida Černého i Davida Kollera za jejich přístup, pracovitost a vytrvalost dodnes obdivuje. Lidi z BiggBoss tehdy dostali v horní části prostor o velikosti dvě stě metrů čtverečných, který svépomocí zrekonstruovali a přebudovali ve svůj nový headquarters a koexistovali tam společně jako jedna parta – BiggBoss, Michal Škapa, Honza Zajíček, Střapáci, fotograf Tomáš Souček, Kryštof Kintera a mnoho dalších. Dalo by se říct, že v případě hlavního iniciátora Černého to byla bezesporu inspirace studiem The Factory Andyho Warhola i třeba Berlínem. Někdo takový kulturní „hub“ v Praze musel iniciovat a přivést k životu – a David Černý byl první. 

 

SDÍLEJ