Magie hudebních studií

Autor: Kay Buriánek & Vladimir 518

Hudební studia jsou fatální místa, kde se, jak se často a s oblibou říká, děje „ta“ magie. Alespoň Vladimir je tak vnímá. Skoro všechna, ať už v nich tvořil svoje vlastní sólové věci, nebo v nich vznikala alba PSH.
SDÍLEJ

První album Repertoár natáčeli ještě u Štěpána Tůmy z Liquid Harmony. To ale nějak nezvládli a nedokončili, dokonce se ve finále ztratila data, takže celé album museli točit znovu s Ondřejem Ježkem v jeho studiu Jámor na Ořechovce. Podle Vladimirových vzpomínek to ještě nebylo to magické místo, necítil se tam dobře, což nebyla chyba studia, ale bylo to jím, protože jak sám přiznává, v té době byl ještě tele, rap dělal trochu ze srandy a moc vážně se mu nevěnoval. Proto i nerad chodil do studia, což je pro někoho, kdo dělá hudbu, ten nejstrašnější pocit na světě. Když přišlo rozhodnutí, jestli muzika ano, nebo ne, a pokud ano, tak že vážně a naplno bez kompromisů, už naštěstí měli s Trafikem svoje vlastní studio ve Škapově baráku na Strahově. Tam natočili desku Rap‘n‘roll u které se už Vladimir cítil sebejistě, protože byli ve svém, byť podmínky nebyly ideální a s trochou nadsázky to v té jedné malé místnosti vypadalo spíš jako když si bezdomovci usmyslí, že budou mít nahrávací studio. Ve stejném prostoru natočil svojí sólovku Gorila vs. Architekt, která byla katarzní v tom slova smyslu, že poprvé naplno cítil vlastní vyrovnání se s rapem a že má svoje flow i myšlenky pod kontrolou. Poté následovalo stěhování studia do Domažlické ulice. I když se obecně používá označení Bigg Boss studio, Star Works pilotuje především Mike Trafik a on je také ten, kdo dohlíží na studiovou tvorbu ať už celých PSH, nebo případně všech sólových projektů jednotlivých členů. V novém studiu natočili společně následující album Epilog a Vladimirovu další sólovku Idiot.

_____

Studio se nachází v suterénu kancelářského devadesátkového domu, který měl v přízemí banku. V podzemí jsou dvě železobetonové místnosti, ke kterým mezi parterem a mínus jedničkou vede dokonce výtah, kterým se dolů do trezoru vozily peníze. Peníze vystřídala parta kolem PSH, ale tahle dlouhá a plodná etapa končí právě třetím Vladimirovým albem, protože energetický potenciál i genius loci prostě vytěžili, a je třeba jít zase dál. I přesto, že zmiňovaný prostor naprosto dokonale odpovídá dimenzi hiphopového studia, které nemusí být příliš velké, protože se v něm téměř nemusí točit žádné živé nástroje, mají neodvratný pocit, že jeho spirit se vyčerpal a vyjedl. Nicméně Vladimir vzpomíná na Domažlickou s láskou nejen jako na tvůrčí prostor, ale i jako na zašívárnu, kde proběhl nejeden zběsilý mejdan. A kde dokonce donedávna nebyl ani mobilní signál, takže se za člověkem po překročení prahu zavřela voda, což mělo také svoje nesporné kouzlo. Star Works studio v Domažlické toho zažilo opravdu hodně, a kdyby mělo skrytou kameru, byl by z toho všeho krásný a bizarní film. 

SDÍLEJ